Edebiyat

Kazanırken kaybetmek

Tuhaf bir başlık oldu, kabul ediyorum. Peki insan hem kazanıp hem de kaybedebilir mi?

Hayata dair düşüncelere dalarken şöyle bir şey aklıma takıldı: Her şey birbirinin sonucu. Neye bakarsak bakalım, neyi görürsek görelim, ne konuşursak konuşalım hiçbir şeyi yalnız başına düşünemiyoruz. Hani bazen “Aman laf lafı açtı, biz buraya nasıl geldik?” diyoruz ya, sence tesadüf mü? Bütün olaylar ve olgular birbirine zincir misali bağlılar. Bir şey olurken bir şey yok oluyor. Yazıyorsun, yazmama durumun yok oluyor. Düşünüyorsun, düşünmeme durumun yok oluyor. Nefes alıyorsun, oksijenlerin azalmasına neden oluyorsun. Böyle bir döngünün içinde, zamana kapılmış gidiyoruz. Hiçbir şeyin farkında değiliz. Bakmayı görmek, nefes almayı da yaşamak sanmışız.

Halk arasında “Her şerde bir hayır vardır.” sözü oldukça yaygın. Senin bunu ne kadar ciddiye aldığını bilmiyorum ama şöyle bir düşününce yazımla alakalı olduğunu söyleyebilirim.

Önünde çok önemli bir sınav vardır ve sen çok önemseyip çalışıyorsundur. Sınav günü yaklaştıkça endişeleniyor ve korkuyorsun. Peki sen bu durumdayken ne oluyor? İlk olarak bu duygular sana sınava olan inancını kaybettiriyor. Kan basıncın artıyor, çevrenle olan iletişimin normalden farklılaşıyor, olaylara değişik perspektiflerden bakabiliyorsun. Kan basıncının artması sağlığını kaybetmene yol açabilir. Çevrenle olan iletişimin ise dostlar kazanıp, çürük elmaları kaybetmene neden olabilir. Tam tersi durum da söz konusu. Olaylara farklı perspektiflerden bakmak, kendine yeni bir özellik kazandırabilir. Kendini geliştirebilirsin. Bu sınav süreci seni “Kendini sakinleştirme yolları.” gibisinden araştırma yapmana neden olarak başka bir özelliği daha bünyene kazandırabilir.

Başka bir şekilde, sevgilinden ayrılmışsındır. Kayıp ve kazanımların nasıl mı olur? Sevgilinden ayrılarak belki de tek motivasyon kaynağını kaybetmişsindir. Bazı şeyler bu olaydan sonra anlamını kaybedebilir. Sırf sevgiline olan sevginden dolayı kendini şiir yazmaya, yazı yazmaya, yeni yerler keşfetmeye yöneltmiş olabilirsin; bunları kaybedersin. Bir dakika? Sevgilinden ayrılarak, bu dünyanın sadece ikinizden ibaret olmadığı düşüncesini kazanırsın. Dost kavramını, arkadaş kavramını tanıma fırsatı bulup insan kazanırsın. Bir kişiye bağlanmak, ondan başka şeyi düşünmene engel oluyordur, böylece özgürlüğünü kazanırsın. Dakika, internet ve zamanı da kazanımlar arasına yazabilirim. 😊

En yakın kişilerden şöyle güzel bir kazık yemiş olabilirsin. Bunun sonucunda; güven duygusunu kaybedersin ki kaybettikten sonra geri de kazanamıyorsun. Çok ilginç değil mi? Böylece her insanı daha farklı değerlendirmeye başlarsın ve bu işin sonu kendini insanlardan soyutlamaya neden olur, arkadaş kaybedersin. Sevgiyi, merhameti kaybedersin. Bu olay, dünyada kötülüğün de olduğu bilincini sana kazandırır. Bundan sonra hayatına alacağın insanlar konusunda daha realist olacağın için daha güvenli gelecek kazanabilirsin.

Böyle birçok olay sıralayıp analiz yapabiliriz. Sadece her şeyin bizden bir şey alıp bir şey getirdiği bilincine sahip olalım. Sürekli kaybedebiliriz ya da kazanabiliriz, bu önemli değil. Asıl önemli olan ne kaybedip ne kazandığımızdır.

Reklamlar

Kazanırken kaybetmek” için 4 yorum

  1. Daha çok katacağım şeyler var, ama hayat müsaade etmiyor hayat. Teşekkür ederim. Bu yazı beni 1984 George Orwel’in 1984’üne götürdü. Y.y. öncesi asrı, y.y. sonrası gibi aktarmış. Hiç yaşamamışız ve yarın güneşimiz doğacakmış gibi hayallerimize sarılmamızı en doğrusu sanmışız. Sevgiyle kalın.

    Liked by 1 kişi

Burada Düşüncelerini İfade Etmekte Özgürsün!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s